Posts by Felda


  A dokud budou hráči kupovat od cheaterů yangy za reál.. ( z důvěryhodných zdrojů vím, že se jedná o částky klidně 20.000 Kč měsíčně, co cheater vydělá), tak nikdy cheateři nevymizí...

  Jednoduche a logicke reseni. Castejsi blokace jak kasicek/stanku botteru, tak kupcu jejich yangu/wonu. Postupoval bych uplne setejnym zpusobem jako se postupuje u cinskych farmbotu. Bot permice, stanek permice, kupce ban dle porizenyho obnosu meny, odebrani meny/predmetu.


  On si hrac dvakrat rozmysli nekdy od takovyho cloveka cokoliv jeste koupit za realny prostredky, kdyz vi, ze 1. je to v rozporu s VOP a za 2. je prodejce nabyl nelegalni cestou.


  Na foru nejrozsirenejsiho bota se jiz hromadi uplakanci, kterym jsou ucty nejen zablokovany, ale take ulozeny do karanteny, kdy s nimi neni mozno jakekoliv akce. Tedy je jim tak nahromadeny majetek maximalne pro paradu ;) Kdyz to jde jinde, muze to jit i zde. Je to vse jen o chuti neco s tim udelat.


  Toho se ale u naseho tymu, dokud nedojde ke kompletni obmene vedeni, nedockame.

  Peta nakrmis pretazenim proteinu na jeho ikonu v inventari, ne pres krmeni pro ziskani exp predmetu.


  Petovi zustanou vsechny jiz dosazene body % atributu a uroven, akorat jeho stari se anuluje. Pet tedy prichazi o pripadny bonus za stari k dosazenym % pri dalsim zvyseni urovne.

  @Darcoon In short - the community is not sattisfied with the lack of interest / activity of your team regarding bot infestation. Botting characters running arround for months, even years without a ban. Not cool! Care to explain yourself, please?


  K tématu:


  Výmluvy typu, že založí nové postavy po blokaci jsou pasé a zcela zcestné. Toto se týkalo čínských yang farmářů, kteří měli systém zcela automatizovaný vč. spambotů na náměsích. Toto jsou hřáčské účty na přílepšení pro hlavní postavy, či k výdělku za reálné penízky.


  Podaří se zde vyburcovat takový zájem/nátlak, aby došlo k razantní změně? Nemyslím, CZ tým je mrtvý, dobrý leda tak na strojní, a k tomu i nepřesné překlady. Jediná rada je asi taková, nedávejte do hry peníze. Ať to GF pocítí na bilanci za určité období, možná si konečně uvědomí, že je komunita/zákazník nadevše a začne tahat za nitky v místech, kde se pracovat prostě nechce :)

  1) Its because it is being brought to discussion among the variety of EU countries (including the Czech Republic) and its only a matter of time being enforced even more. Who knows, maybe its going to be EU-wide regulation.


  2) Sorry mate, I am as Czech as you are, but the only way to communicate with the local authorities is wring in ENGLISH :)


  The profit goal is obvious. But if you see some of the countries are banning such goods, why the GF still plays it wrong? The possible penalty fee (trust me its not the lowest one) can cause problems not only to GF as a provider but to its communities as well - who do you thing will pay for the penalty, eh? (of course - we the customers).


  I know I could approach someone over Darcoons rank, but that would be no fun m8. Its his job to put such information into his weekly report and of course, it is the place for community to discuss over the topic. If need be, I can put all the lines in Czech ;)

  Hi yall!


  Regarding the closer look at the item shop items - boxes in particular - most of them fit the definition of loot box. The loot boxes started to get banned by some of the EU countries in the not recent past. For example The Netherlands have banned loot boxes this summer. Why is GF still selling such items on the Dutch server is the big mystery and gamble. Sooner or later there will be wider restriction (the regulations are already in discussion). Is it worth it? Better divide the content of the boxes into independently purchased items.


  @Darcoon


  Peace

  Hello,  I would like to report translation errors.  • Exact text content that needs to be corrected: VNUM IDs 39004, 70024, 72304, 76015 - Mramor požehnání (the item is not the "material" marble, but sphere object)
  • (Game version):
  • Point in the game where it appears: Item-Shop / Game
  • What exactly should be changed: Koule požehnání  • Exact text content that needs to be corrected: VNUM ID 71129 - Dračí čelist Pohled na tuto příšernou čelist vyvolává temné vzpomínky... (the item is wrongly translated as a Jaw. The item is a claw!)
  • (Game version):
  • Point in the game where it appears: Game
  • What exactly should be changed: Dračí dráp Pohled na tento děsivý dráp vyvolává vzpomínky...


  • Exact text content that needs to be corrected: VNUM ID 30604 Zelené barvivo (the color is not GREEN - its GREY)
  • (Game version):
  • Point in the game where it appears: Game
  • What exactly should be changed: Šedé barvivo


  • Exact text content that needs to be corrected: VNUM ID 50523 Zesílení Volání blesku Tato kniha tě naučí snížit poškození způsobené Voláním blesku. (The item is summon lightning ward, not boost)
  • (Game version):
  • Point in the game where it appears: Game
  • What exactly should be changed: Ochrana

  Hi, since the "wallhack" was fixed for players long time ago, there is still a problem with monsters getting stuck on the wall/hills etc. These mobs cannot be pushed back to the area where they can be killed (not even bravery capes help to lure those out).


  It would be nice to have these stuck monsters purged or pushed back to he non-blocked area (spawn location).  The same apply for the lost monsters. They are often lured out of the spawn location, making it harder for players who want to level/grind with full potential of the "room" where the spawn is.