Posts by XPatresX

Pár měsícu zpět jsem viděl ve hře admina (nebo co to bylo za post), který se ptal, kde jsou boti a po chvilce opravdu ze hry zmizeli. Někdo tam ty pravomoce teda má.

Boti jsou furt ty samé lokace (chrám, žaby, sd, údolí ...). Strážný dostane za úkol pohlídat stodolu a taky mu může být jedno jestli ta stodola je prázdná nebo co v ní je, prostě ji má pohlídat a měl by to dělat dobře a nikoho tam nenechat chodit. Jestli má farmář poorat pole, tak by to měl taky udělat bez ohledu na to, jestli tam majitel pak sadí řepku, brambor nebo to nechává zarůst... Prostě by měl udělat svou práci, za kterou dostane odměnu a měl by ji udělat dobře. V jiném případe by si toho měl aspoň všimnout majitel a něco udělat.

Tímto bych chtěl i poprosit lidi, kteří mají to oprávnění banovat,aby se domluvili a třeba se střídali po 4/6 hodinách, a každou hodinu prošli aspoň kritická místa a ty boty zablokovali.

Moc bych chtěl poděkovat lidem, co se za nás postavili a vrátili nám 6ch, ten vliv tam určitě někdo má. Ale pokud na to jiní nemají čas (rodina, práce, milion dalších důvodů), tak by ty pozice měli pustit dálším. Jezdit kamionem a starat se o rodinu taky moc dobře nejde a většinou trpí jedna, druhá nebo obě strany.

A s tím, jak funguje ten anti-cheat, by ho mělo GF ze hry odebrat (možná se zlepší i výkon) a raději zainvestovat do lidí, co tu hru pohlídají. Ten anti-cheat je tam teď jak páté kolo u vozu, akorát problémy navíc.

Tímto bych chtěl složit úctu k týmu vývojářů, že mají odvahu se k něčemu takovému hlásat. Hra padá, hodně často padá. Její rozjetí občas připomíná proces nahazování staré Jawy co ležela 15 let v garáži. Chytne se až po 7 neúspěšných pokusech po 25 minutách neustálého zkoušení. Obraz se zaskene při volbě postavy, při teleportování, asi 15 sekund po teleportování do první oblasti kde jsou stánky a cca 10 minut je úplně nečinná, pak dojde k samotnému pádu hry. Za celý svůj 20 - 25 letý život zasvěcený studiem elektra a programování, měl jsem i tu čest vytvářet programy na starý DOS, jsem neviděl méně stabilní software.

Zpět k návrhu, když už se hra opravuje několik let a výsledek je, jaký je, bylo by možné do hry a do nastavení zabudovat přepínače pro měření a zobrazení diagnostických informací jako je počet fps, využití CPU, využití RAM, využití sítě (upload/download), případně detekce zráty paketů? Už mně přestalo bavit řešit výkon PC, který několikanásobně přesahuje doporučené požadavky metinu (CPU 4x cca 3GHz, 16GB RAM DDR4, 4GB grafika DDR5). Nebo i po pádu hry zobrazit informaci, proč hra spadla nebo ukládat někde lokálně Log, ke kterému by se dostal i uživatel.

Můžete se zde také vyjádřit, například: "Mám podobné problémy" + rozvést jestli máte něco dalšího nebo "S tím co píšeš jsem se v životě nestkal(a), máš problém asi někde u sebe".

Hodně často jsem četl, že AMD na tom je hůř, vypadávání textur, zamrzání atd. Na Youtube je plno videí, jde hlavně o starší procesory / grafiky.
    Ovšem po dlouhé době jsem koupil opět AMD v notebooku (konkrétně Ryzen 5 2500U a Radeon RX560X 4Gb) a ikdyž je papírově méně výkonný než intel i5 7300hq a Nvidia GTX 1050 Ti (bývalý notebook), tak jsem si všiml, že mi věž ani náměstí CH1 v modré, kde je plno stánků, úplně nezamrzne a běží to okolo těch 20fps a je to docela hratelné. Dříve se mi to seklo i na 5 sekund třeba než se znovu obraz začal hýbat.
    (Pozn. u obou notebooků jsem vynutil spouštění metinu s dedikovanou grafikou RX560X nebo GTX 1050 Ti, na integrovaných grafikách moc nehraju - nejsou k tomu ani určeny, oba notebooky měli 8Gb ddr4 ram a SSD)
    Toť mé zkušenosti, občas se mi sekne postava při jejím pohybu na jednom místě a musím vypnout metin přes správce úloh (v něm metin využívá 100% CPU), ale to je chyba co se mi stávala na všech strojích || .

Hře by taky prospěla optimalizace (nějaké ty interní změny by se mohli psát do changelogu, aspoň náznak, třeba lepší správa paměti, lepší využití CPU atd. ať ví hráči co mají testovat a sledovat).
    Další chyba, se kterou jsem se setkal všude, jsou názvy obchodů nad příšerama, které se objeví náhodně. Nejčastěji se mi to stává vě věži nebo v lese, kde je hodně stromů.

Jen k doplnění - číslo by se zadalo jednou při registraci (podobně jako email), při běžném přihlašování do hry určitě ne (vyplnění login, heslo a číslo NE!), to by bylo moc otravné.
    A při použití více účtů se stejným číslem - na jedno číslo byste si mohli registrovat kolik chcete účtů tj. klidně 10 stánků, 20 skladů, 5 hlavních účtů atd., tam by nebylo omezení. A pokud by někdo měl 30 účtů s botama (30*5 postav), a aspoň jedna postava z nich by dostala ban, tak dojde k zablokování všech účtů se stejným číslem, takový hromadný ban, aby nemuseli řešit účet od účtu zvlášť (tj. ban dostane 30*5 postav).
    To by řešilo i otravnost vytvářet boty: chcete vytvořit boty? -> vytvořit 10 účtů -> 10x čekat na sms -> a pak najednou všech 10 zablokujou -> letět na další simku a znova všecko. A né jak je to teď rychlé -> vytvořit účty -> udělat postavy a po měsíci přijdou třeba na 4 z 10 postav.

Návrh s opsáním kódu ve hře, pokud by někdo stál a nebo dělal opakovaně činnost po určitou dobu je docela otravné (buff jen stojí a buffuje, stánky, lidi co postávaj v chrámu a těží, ...).

Úvodní lokace s úkoly jako má lycan zní taky fajn (bludiště je celkem nanic, když můžou chodit "přes zdi"). Tady jsem si všiml další zajímavé věci - lycany nevidíme jako boty nejspíš kvůli tomu, že nejsou "vhodní" jako boti, a né protože je nutné projít úvodní sekcí. Všude ve věži vídám jen válečníky boty, ale třeba ninju nebo šamana jsem neviděl snad ani jednou (párkrát šamana jak lítá po chrámu přes zdi a těží), ale na drop věcí je určitě válečník atraktivnější než třeba ninja a možná je to ten samý případ s lycanem. Vytvořit "efektivnějšího" wara nebo zapnout ninju nebo lycana jako bota?

Ztráta telefonu by byla vyřešená, "změnit tel. číslo" a na nové číslo by došel kód, pokud bys ho nezadal do cca 5, 10 min nebo zadal špatně, kód by propadl a žádná změna by se neprovedla.
    Steam ani e-sim mě nenapadli, tam je problém a potřebovalo by to nějak pokrýt.
    Autorizační SMS by se vyřešil problém, aby nevznikla pay-to-play hra (vstupní poplatek). Poplatek by se přesunul na SIM kartu (ověření je zdarma) a hra by zůstala free-to-play.
    Určitě by to pomohlo omezit boty a pár lidí by si rozmyslelo jestli každý týden vyhodí prachy za simku nebo za svačinu.
    Možná i e-sim je vyřešená (změnu čísla provádí operátor, a pokud tam napíšeš každý týden o změnu čísla, nwm jak budou reagovat), protože jde i tam změnit číslo a i kdyby nešlo tak běžní lidi se nemají čeho bát. Pokud nebudou dělat činnosti, které vedou k zablokování účtu, tak by neměl být nikde problém.

Ani anti-cheaty nejsou dokonalé, jsou větší společnosti (Blizzard, Activision, Valve, ...), které mají větší zisky (obrat má kdejaká firma velký) a nedokážou se vypořádat a udělat 100% anti-cheat.
    Tady by se akorát zvýšila psychická bariéra, že člověk dělá něco, co by neměl. Zmizli by případy typu, každou neděli jdu mámě pomoc s nákupem a hodím si do košíku simku stejně jak orbitky. Dělají to normální lidi? Je toto běžné?
    A pokud by do toho někdo sypal prachy a skupoval je ve velkém tak tomu už není pomoci, ten by nasypal prachy i do probourání jakékoliv bezpečnosti (anti-cheatu), platil by si vstupní poplatky kdyby to byla pay-to-play hra, a narval by prachy do čehokoliv.
    Teď za to není žádný postih, a hodně lidí si řekne: "Ok, tak proč to nezkusit ty cheaty, přinejhorším přijdu o free účet a nic se nestane."

O telefonní číslo bych se zas tolik nebál, využívá to i např. email (při ztrátě hesla zašlou nové na sms). A pokud jste se registroval například na Facebooku, máte Gmail, Instagram nebo nějakou podobnou službu, která je více obchodní než IT společnost, tak kdo ví kde všude to číslo koluje. (Pokud jste ho ještě nikde nezadal, čest výjimkám, které si to dokážou pohlídat i v dnešní době a toto by pro Vás mohl být opravdu problém). Dříve byly zlaté stránky, kde šla volně dohledat čísla. A určitě i ty banky, operátoři obchodují s číslama (občas obdržím telefonát s nabídkou šperku i když jsem nikdy nikde šperk nekupoval a už vůbec jsem jim nedával číslo).

Pořádný anti-cheat systém by byl určitě pohodlnější, ale vidím v tom více problémů než užitku:
    - zůstává problém s lehkou registrací
    - náklady na vývoj (programátoři, čas, obtížnost - je "nemožné" vytvořit neprolomitelnou ochranu)
    - už zde byl hackshield a teď nějaký nový gameguard, problém byl pořád stejný akorát blokoval navíc prohlížeče, přehrávače muziky...
    - realtime kontrola je náročná a server by ji asi neutáhl (kontrola každých +- 500 ms třeba 1 milion hráčů) musela by se řešit u každého lokálně a to bychom nemohli hrát na notebooku za 10 tis. kč, potřebovali bychom o dost výkonnější CPU (viz Denuvo ochrana u AC:Odyssey, žrala +- 40% výpočetního času procesoru a stejně byla prolomena, a to byla "JEN" ochrana typu pirátská/nepirátská verze hry. Žádné další ověřování podmínek typu: Pohybuje se ta postava příliš rychle? Nemá moc velký DMG? Vytahuje ryby ve stejném intervalu? Nachází se postava na souřadnicích běžně nedostupných (mimo mapu)? Používá pláště? A kolik plášťů má v inventáři?, ... a ověřovat 100, 200, 300 takových podmínek každých 500 ms není sranda.
    Nehledě na situaci, kdy běží 3 metiny (hlavní, obchod, sklad), s tím by měli problém při takových kontrolách i výkonné stolní CPUčka.

Mám trochu nepříjemný návrh na OMEZENÍ botů.

Nahlašováním a blokováním postav to moc nikam nevede, vytvoří si nové účty a maximálně tak spotřebovávají jména pro vytvoření nových účtů a postav.
    Přesto si myslím, že jsou poměrně závažným problémem už jen v narušování ekonomiky hry (viz boti o vánocích na každém rohu dropují ponožky, ze kterých padají věci z ItemShopu, ItemShop ztrácí na hodnotě).
    Tento problém se mi zdá jako nejvíc nefér, kdy doplácí hlavně "platící" hráči, i když to není jediný problém (spamování, …).
    IP ban, kvůli veřejným místům, nepřipadá v úvahu (ve škole, na koleji, práce, kdekoliv...). :ban:
    Návrh spočívá v ověření registrovaného účtu přes telefon. Došel by klasický kód přes SMS. Tím by se účet "svázal" s mobilním číslem. Na jedno mobilní číslo by šlo "svázat" více účtů, tím by se vyřešil problém se stánky, sklady atd.
    Pro poctivé hráče je to samozřejmě nepříjemnost, ale jedno opsání kódu se dá přežít (většina z nás nemá nové telefonní číslo každý týden).
    Pro změnu telefonního čísla by byla kolonka na účtu, něco na způsob "změnit email", asi víte co myslím, tak "změnit tel. číslo" a jen by se přepsalo tel. číslo na nové a znovu zadat kód z SMS z nového čísla.

V případě, že by došlo k zablokování účtu, zablokovaly by se všechny účty se stejným tel. číslem a zablokované tel. číslo by nešlo použít znovu.

SIM karet si člověk asi může vytvořit taky kolik chce (nevím, jak je to s poplatky a jestli musí člověk poskytnout nějaké údaje, dlouho jsem to nedělal). Určitě by se jednalo o komplikovanější proces vytvoření účtu než je tomu doteď, kdy než stihnou zablokovat jeden účet, tak další 2 nové jsou vytvořené.
    Problém mohou být lidé se dvěma účty (2 různé SIM), ale dřív nebo později by se jedna SIM zablokovala, a chodit si obden pro nové SIMky do krámu jak na rohlíky nwm jestli jde (viz výše, o SIM nemám úplný přehled, můžete informovat v diskuzi).

Návrh můžete podpořit, vyvrátit, rozvinout, zavrhnout, diskuze je volná. A bylo by dobré téma na "hackeři, boti, cheateři, …" nenechat dlouho suché, ať se konečně něco začne dít, metin2 dostává zabrat čím dál více a nějaké zlepšení je ve hvězdách.

Rok 2018 je pomalu za námi,
    štěstí, zdraví ať je s Vámi,
    mějte se dobře i v příštím roce,
    a proč ne, i v celém životě přece.
    :beer:

Nějaké postřehy, které MĚ aspoň trochu pomohly:
    1. odinstalovat jakýkoliv antivir (ať je to avast, avg, mcafee, eset nebo cokoliv jiného)
    2. základnímu antiviru windows defender přidat složku s metinem do výjimek (bůh ví proč ji furt skenuje, když je metin spuštěný, ale žere to dost CPU)
    3. vypnout jakékoliv jiné programy (donedávna se mi hádal metin s prohlížečem edge, teda hlavně s hackshieldem nebo tím novým guardem)

4. hlavně do věže vypnout stíny. Jména a seky možná taky pomohou vypnout, ale je to nepatrný rozdíl.

Server metinu nejspíš bude v německu, což je škoda (ale nemám to nijak potvrzené, bylo by dobré, kdyby se vyjádřil někdo z teamu). Ale zas to není taková dálka, aby to způsobovalo nehratelné lagy, časté pády a několika sekundové zamrzání hry (hlavně v té věži no :/ )

Co jsem ještě zpozoroval, tak že hra mi přes steam běží lépe (opět jen pocitový dojem, nijak podrobně jsem netestoval)

Mě update taky nějak extra nepotěšil... Vím, že Gameforge (Webzen) nespravuje pouze tuto jednu hru. Navíc, jak je Metin2 starý, tak si myslím, že se o něj starají docela dobře (např. update na nové Windows). Hodně MMORPG her začalo o dost později než Metin2 a o dost dříve skončily. Metin2 je unikátní hlavně akčním soubojovým systémem (+ knihami atd.) a není pouze kopií WoW. Zato jsem rád že tu nejsou jen klony WoW, ale i klenoty jako je Metin2. Ale udržovat hru 10 let+ to chce obdiv :hail: . Tak chápu, že nějaký update přijde s hodně dobrými vylepšeními (oprava lukaře, změna CH...) a nějaký update je slabší (nová měna won, bedny začátečníků...) a spíše dělá ze hry takový menší privát (hodně ji ulehčuje). Světem většinou hýbou € a né dobré skutky. Přesto jsem rád když si občas vzpomenou i na hráče.

A abych jen nekritizoval (to umí každý :D ), tak jsem rád za nové helmy a jsem zvědavý na skupinový dungeon.

PS mějte trpělivost. Někdy jí je potřeba více :beer:

Zbraněmi jsem myslel, aby zde byla větší variabilita jak při pvp (válkách), tak při pvm, a aby každý char měl nejméně 3 typy zbraní. Válečníkům bych přidal válečná kladiva, která by při zásahu hlavního cíle udělovala např. 10% z DMG okolním příšerám (nebo hráčům při válce). Pro sury mě zrovna nic moc nenapadá tak třeba nějaké magické kuše. Pro mnicha bojové obouruční hole, dále např. vrhací oštěpy či palcát. Jako další druh mě napadají jednoruční sekery / vrhací sekery, oboustranný meč (nebo jednoruční zbraň, skládající se z rukojeti, z které z obou stran vedou zakřivené čepele) , atd... Typů zbraní je dost.

Kouzla mnicha bych volil:
    1 - úder holí/palcátem do země, který udělí plošný dmg a zpomalení (dle úrovně)
    2 - magický útok "očištění duše", které způsobí malý dmg, omráčení a zapálí protivníka
    3 - zákeřný úder holí/palcátem, který způsobí DMG a ochromí protivníka (zpomalí jeho pohyb nebo rychlost útoku)
    4 - "magická bariéra", která by šla seslat i na spojence. Trvaní 10s, cooldown 40s, a snižovala by veškerý příchozí dmg třeba o 65%.
    5 - pasivní aura pro sebe i spojence ve skupině, která zvyšuje obranu a rychlost regenerace MB i ZB, popř. malou šanci na vyhnutí i kouzel (protivník vás netrefí).
    6 - vyvolání pomocníka (zombie, kostlivce) třeba na 2 minutu, cooldown by byl 3 minuty.

Jelikož je pvp stránka hry docela rozhozená, tak chápu že by tyhle změny pvp hráči spíše neocenili. Já jsem na pvp už úplně zanevřel a začal si "užívat" pvm, a docela bych uvítal více typů zbraní. Jako příklad uvedu lukostříl (crosbow), s větším dosahem a útokem než luk, ale o hodně pomalejší rychlostí střelby. Nebo nějaký nový typ zbraní hlavně pro sury, kteří mají jen meče.
    A když jsem u těch surů, které mám spojené hlavně s upírem (sání ZB) a černou magií (BMko),a zašel bych do extrému, tak zde trochu postrádám "hodný" charakter typu Mnich (Monk) s klasickou obouruční holí a s kouzly, popř. nějaké pasivní aury. Takový ten charakter co vyplní mezeru mezi válečníkem (fyzický útok) a šamanem (magický útok).

A jako bonus mám návrh na pokročilý upgrade statistik. Např. při každém 10 levelu (nebo při upgradu kouzla na M, G, P) by byla na výběr jedna ze tří možností. Jako příklad uvedu kouzlo zamaskování na M by byl výběr (+5% zákeřný dmg / +15% rychlost pohybu / 10% lifesteal při útoku kouzlem ze zamaskování) atd. Bonusy a jejich velikost je jen ilustrační :thumbsup: .

A nakonec tu mám ještě "kombinování kamenů". U alchymisty by bylo možné spojit dva různé kameny do jednoho s malou šancí (5 - 10%). Tzn. spojení např. (spěchu + obrany) a výsledný jeden kámen (dvojbarevný) by dával bonus k rychlosti pohybu + obranu. Tím by se částečně odstranil problém s nedostatkem slotů ve zbrani či brnění.

Nejspíš by mé návrhy s hrou docela "zamávaly" :pillepalle: , a nevím jaké by byly skutečné následky, každopádně se těším na vaše názory.