Dotazy a jiná havěť

  • Tak jo,ačkoliv to nebude zrovna kratké,takže pro ty co nenávidí slohy,at to snad ani nečtou dál :-)
    A vy co jste vydrželi - jak psát dotaz: (?)


    Spousta lidí má talent formulovat dotaz buď tak, že ho nikdo nepochopí, nebo tak, že nikdo nemá chuť na něj vůbec odpovídat.Pokusím shrnout nejčastější chyby, které jsem u otázek viděla, a tipy, jak se jich vyvarovat.
    (Podotýkám,že sláva nepatří mě nýbrž někomu kdo již na jistém webu toto téma celkem prakticky řešil - on ví,bohužel přiznávám,že tohle je úplně všude takže nejen on/a,že).

    Základní poučky
    Je dobré si pamatovat dvě věci:

    • Je hodně lidí, které prostě baví řešit problémy v oboru, ve kterém se vyznají, případně prostě někomu radit a pomáhat. Nicméně pokud jste na veřejném diskusním fóru a ne na placené podpoře, není nikdo povinen váš problém řešit. Nelze po nikom vyžadovat, aby ve svém volném čase zadarmo řešil mé problémy, a pokud už to dělá, je na místě být dotyčnému vděčný.
    • K řešení problému je potřeba, aby člověk, který zná odpověď, si dotaz přečetl a napsal odpověď. Čím zajímavější a lépe popsaný problém, tím větší pravděpodobnost, že se tak stane.

    Obvyklé chyby
    1. Udělejte to za mě
    Napište mi někdo program, který bude dělat...
    Obvyklá reakce: Co za to?
    Je dost lidí ochotných někomu poradit nebo pomoci v oboru, o který se zajímají. Ale mezi poradit a udělat celou tu práci za někoho je velký rozdíl. Samozřejmě jsou i lidé ochotní za někoho tu práci zadarmo udělat. Potíž je, že lidí, kteří budou čekat s nataženou rukou, až jim někdo něco zadarmo dá, je daleko více. Pokud chcete, aby pro vás někdo udělal nějakou práci, počítejte s obvyklým modelem- někdo pro mě něco udělá, já mu za to něco dám.
    2. Má vůbec smysl se ptát?
    Nepřestane mě udivovat, kolik lidí je ochotných napsat dotaz do diskuse a pak strávit desítky minut čtením a psaním příspěvků ohledně problému, který by sami vyřešili do minuty, kdyby se o to vůbec pokusili.
    3. Má smysl se ptát zrovna tady?
    Stejně jako se asi do pekařství nechodíte ptát na zahradní bazény, není úplně nejlepší nápad napsat svůj dotaz "prostě do nějaké diskuse". Pokud se dotaz například týká nějakého počítačového programu, je docela velká šance, že ten program bude mít své webové stránky, na kterých je mnohdy i diskusní fórum věnované danému programu. Jinak je dobrý nápad použít třeba vyhledávač pro nalezení nějakého tematicky podobného diskusního fóra, přečíst si tam pravidla, projít nadpisy příspěvků, zda se tam řeší podobné věci, a případně po použití vyhledávání položit dotaz.

    4. Hledej, šmudlo!

    Zejména pokud danou diskusi nesledujete pravidelně a píšete tam první příspěvek, je dobré nejdřív použít vyhledávání. Pokud nevrátí žádný odpovídající výsledek, zkuste ještě jednou či dvakrát vyhledat s jinak formulovaným dotazem. Existuje-li nějaké téma "FAQ", "Často kladené otázky" a podobně, vyplatí se ho alespoň prolétnout, jestli tam náhodou daný problém není.
    Lidé, kteří toho o problému hodně vědí a mohli by vám nejspíše pomoci, totiž na fórum nejspíše chodí často a pokud vámi založené téma je za poslední týden už desáté se stejnou otázkou, mohou být reakce poněkud nevrlé.

    5. Nefunguje to!

    Naprogramoval jsem skript, ale nefunguje. Proč?
    Obvyklá reakce: Asi to bude rozbitý.
    Stručný a výstižný popis problému výrazně zvýší šance na jeho rychlé vyřešení. Například pokud dotaz zní: Nefunguje mi tento skript + 4 obrazovky zdrojového kódu... kdo bude mít náladu procházet ten zdrojový kód a hledat v něm chyby? Vždy se snažte popsat, v čem spočívá problém- co to má dělat a nedělá, nemá dělat a dělá. Pokud program zobrazí nějaká chybová hlášení, napište jejich text. Samozřejmě ještě před položením otázky si text toho chybového hlášení zkuste vyhledat třeba na Google.
    Snažíte-li se odhalit chybu v nějakém programu či kódu a nevíte jak problém popsat, napište alespoň odpověď na tyto dvě otázky:

    • Co chcete, aby to dělalo?
    • Co to dělá ve skutečnosti (tj. jak se skutečné fungování liší od toho, co chcete)?

    6. rozbylo se to!!!!!!!! plz help!!!!!!!!
    Obvyklá reakce: Chtělo by to novou klávesnici, na téhle se zasekává vykřičník.
    Pro někoho možná podobný text vypadá "cool", ale hodně čtenářů se ani nebude obtěžovat číst dále. Chcete-li rychle vyřešit problém, zkuste napsat stručný a výstižný titulek, shrnující podstatu problému. To obvykle přiláká k tématu právě lidi, kteří tomu rozumějí, případně kteří (vy)řešili podobný problém. Dál je dobré psát srozumitelně česky, aby když někdo uvidí titulek na hlavní stránce v seznamu témat, při představě, že podobným stylem bude napsaný i celý dotaz raději rovnou nepřeskočil na další dotaz.
    K té češtině pár tipů: NEPIŠTE VELKÝMI PÍSMENY. MeziSlovySeDělajíMezery, pokudMož noNeU prostředSlov. V češtině se na konci věty nikdy nepíše více než jeden vykřičník nebo otazník!!!!!!!!!!!!!!!! L33t sp34k m0ž|\|á \/yp4dá c001, ale blbě se to čte. Problemy s diakritikou na webovych strankach jsou dnes uz doufejme minulosti, takze je lepsi ji pouzivat.

    7. Haló! Nikdo neví?

    Diskusní fórum není chat, nečekejte, že váš problém někdo vyřeší během deseti minut. Poslat do svého tématu další odpověď a tím ho "nakopnout", aby bylo zase nahoře v seznamu, se může zdát jako dobrý nápad, ale v diskusích většinou bývá proti pravidlům tzv. multi-post, tj. posílání řady vlastních odpovědí, aniž by reagoval i někdo jiný, takže si uvědomte, že pokud nebude nikdo reagovat, většinou můžete vlastní téma "nakopnout" maximálně jednou nebo dvakrát. Pokud téma "nakopnete" po deseti minutách, všichni aktuálně přítomní na fóru tam pravděpodobně byli i před těmi deseti minutami, otázku už četli a za tu dobu asi odpověď nezjistili, takže se tématem nebudou dál zabývat. Ublížené reakce typu "Nojo, všem tu odpovídáte, jen na moje otázky nikdo nereaguje :(((" se taky daleko spíše stanou terčem posměchu, než aby vedly k vyřešení problému.
    Ještě horší taktika než "nakopávat" vlastní otázku je založit nové téma s úplně stejnou otázkou. Pokud daná diskuse má nějaké fungující moderátory, s pravděpodobností hraničící s jistotou bude nové téma zlikvidováno.


    Tak z 50% víte na co reaguju a proč reaguju - opravdu chcte abych v tomhle duchu pokračovala? :-)

    Edited 5 times, last by Joedo ().

  • Udělám něco pro tebe milý komentující (množné číslo) - a to že na to zareaguji (otazka je vždycky musím? Nebo to chceš ty? A nebo chceš ty mi říct co nechceš abych dělala a přesto ty sám to děláš)


    Ne vždy je dobrý reagovat (viz sekce tržnice),když tě to uvnitř žere.Mylíš se ve mě :-) Já do toho dávám svou energii - a já chci něco změnit.Ano je to hluboký.Ale nikdy bych neprohlásila - já mám vždycky pravdu a tak musím vše okomentovat.Jen mě do toho druhý nutí :-) Nechce moje komentáře - já taky ne - ale nebudu nic dělat zadarmo,změnte něco vy (pozor množné číslo), pak něco změním i já.


    A co empatie - ne jen psát jak to vidím já,ale zamyslet se v čem to je přínosný pro ty co to budou číst - a opět se opakuju - u nás obvykle chybí.


    Závist sobectví a lež spolu spolu souvisejí - a vždycky budou.A jen ti co to nechopí nebo nechtějí pochopit smysl co tím druhý/á chtěl říct - tím si jen potvrzuje svůj charakter -zaujatosti,konspirace a sobce :-)


    A třeba ted v tomhle vlákně nejde vůbec o názory (ale nepíšu - nepišete sem,klidně pište když to bude mít pro druhý přínos)- ale je naprosto nevhodný to směřovat přímo na mě - jde jen o tu maličkost - přečíst a nebejt líná/ý se tomuhle modelu (post1) přizpůsobit.Tzn ne o tom psát ale jednoduše - udělat to.Což se opět nestalo.

    Edited 3 times, last by Joedo ().